معرفی دانشگاه ها

سه شنبه 17 دی 1398
    
بازدید: 2172
    

تعریف دانشگاه، کالج و آکادمی
برخلاف باور بسیاری از افراد، تعاریفی که برای دانشگاه و کالج ارائه می شوند با یکدیگر متفاوتند. دانشگاه به مرکز آموزشی گفته می شود که مدارک فوق لیسانس و دکتری را به صورت مراکز خصوصی و دولتی ارائه می دهد. کالج ها موسسه هایی هستند که به صورت دوره ای به متقاضیان آموزش هایی ارائه می دهند و در پایان دوره به هر متقاضی مدرکی ارائه می دهند. اما آکادمی به موسساتی گفته می شود که دانشمندان، هنرمندان و یا افراد برجسته هر رشته آن را تشکیل داده و برای حفظ و ارتقای آن حوزه به همفکری می پردازند.
رتبه بندی تایمز که توسط مجله نیویورک تایمز و به صورت هر ساله ارائه می شود، به رتبه بندی دانشگاه های 92 کشور دنیا و با توجه به معیار های این مجله اختصاص دارد. در رتبه بندی سال 2019 تایمز، دانشگاه آکسفورد به عنوان برترین دانشگاه معرفی گردید و انستیتوی فناوری کالیفرنیا به رتبه دوم دست پیدا کرد.

معرفی برترین دانشگاه های دنیا

بر اساس شاخص های سیزده گانه این مجله، 5 معیار به عنوان روش های محاسبه رتبه یک دانشگاه تعیین شدند و بر همین اساس دانشگاه ها رتبه بندی می شوند. این 5 معیار عبارتند از: تحقیق و پژوهش، تدریس اساتید، تاثیر پژوهش های انجام شده، درآمد زایی دانشگاه در صنعت و چشم انداز بین المللی دانشگاه. بر همین اساس در ادامه به بررسی 5 دانشگاه برتر این رتبه بندی در سال 2020 می پردازیم.

1. دانشگاه آکسفورد: این موسسه آموزشی که در کشور انگلستان قرار دارد برای چهارمین سال پیاپی توانسته رتبه نخست این رتبه بندی را حفظ نماید. این دانشگاه را یکی از قدیمی ترین دانشگاه های نه تنها انگلستان، بلکه در جهان هم می شناسند. در این دانشگاه بیش از دو هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می کنند که حداکثر مدت زمانی که این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی باید برای پیدا کردن شغل یا رفتن به مقطع بالاتر منتظر بمانند، شش ماه است.

2. انستیتو فناوری کالیفرنیا: مهم ترین ویژگی این انستیتو، تعداد دانشجوی کمی است که سالانه در آن ثبت نام می کنند. تعداد دانشجویان این دانشگاه در مجموع مقاطع تحصیلی کارشناسی و ارشد 2250 نفر تخمین زده می شود و به نسبت دانشگاه آکسفورد این تعداد بسیار کم هستند. این دانشگاه برای دانشجویان خود دوره های میان رشته ای برگزار می کند که با به چالش کشیدن مشکلا علمی، آن ها را مورد ارزیابی قرار می دهد.

3. دانشگاه کمبریج: دانشگاه کمبریج که تاسیس آن به سال 1209 برمیگردد با دارا بودن حدود هجده هزار دانجو به عنوان رتبه سوم این رتبه بندی در نظر گرفته شده است. کالج این دانشگاه از اعتبار بسیار خوب و امکانات عالی برخوردار است و اکثر افرادی که در این کالج تحصیل کرده باشند پس از اتمام دوره به دانشگاه کمبریج می روند. این دانشگاه در مجموعه خود 3 دانشکده و 150 واحد دانشگاهی را دارد که جزو بزرگترین مراکز به شمار می رود.

4. دانشگاه استنفورد: این دانشگاه با دارا بودن حدود هفت هزار دانشجو در مقطع ارشد و 700 ساختمان و امکانات رفاهی بسیار زیاد به یکی از قطب های تربیت کار آفرین تبدیل شده است. یکی از بزرگترین افتخارات این دانشگاه این است که 17 نفر از برندگان جایزه نوبل در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

5. انستیتو فناوری ماساچوست (MIT): همواره این دانشگاه به یکی از بزرگترین تربیت کنندگان افراد خبره و قطب های علمی جهان مشهور بوده است. بسیاری از افراد که در این دانشگاه تحصیل کرده اند پس از فارغ التحصیل شدن در شرکت های بسیار بزرگی همچون گوگل، آمازون و اپل مشغول به کار شدند. البته انتخاب شدن در این دانشگاه پروسه سختگیرانه و پیچیده ای دارد؛ به طوری که در سال 2019 تنها 8 درصد از متقاضیان موفق شدند به این دانشگاه راه پیدا کنند.

رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس تعداد دانشجویی که در سال می پذیرد ارائه دهیم:
• دانشگاه آزاد ملی ایندیرا گاندی در هند: سالیانه نزدیک به 35 میلیون دانشجو
• آنادولو ترکیه: سالیانه نزدیک به 19 میلیون نفر
• دانشگاه آزاد اسلامی ایران: سالیانه شانزده میلیون نفر
• دانشگاه آزاد علامه اقبال در پاکستان: سالیانه 13 میلیون نفر
• دانشگاه ملی بنگلادش: سالیانه 10 میلیون نفر
• دانشگاه پیام نور ایران: سالیانه 8 میلیون نفر
• دانشگاه آزاد بنگلادش: سالیانه 6.5 میلیون نفر
• دانشگاه تاربوکا اندونزی: سالیانه 6.4 میلیون نفر
• دانشگاه تریبووان نپال: سالیانه 6 میلیون نفر
• دانشگاه بمبئی نپال: سالیانه 5.5 میلیون نفر

بادزه شهریه دانشگاه های معتبر جهان
دانشگاه ها از نظر میزان شهریه سالیانه متفاوت اند. برخی از آن ها سیاست شهریه رایگان را در پیش گرفته و برخی دیگر برای دانشجویان خود در مقابل خدمات و امکانات رفاهی متنوع، شهریه های بالایی در نظر گرفته اند. به طور مثال کالج واسار همواره در بین دانشگاه های جهان بیشترین شهریه را از دانشجویان خود دریافت می کند. این مقدار چیزی در حدود 60 هزار دلار در سال برآورد می شود. کالیج های دیگری که بیش از 57 هزار دلار در سال از دانشجویان خود دریافت می کنند به ترتیب از بیشترین مبلغ به کمترین عبارتند از: دانشگاه تافتس، دانشگاه کلمبی، کالج آمهرست، کالج بوستون، کالج رید، کالج ترینیتی، دانشگاه شیکاگو، کالج فرانکلین و مارشال و در نهایت کالج هاروی ماد.

اما دانشگاه های معتبر بسیاری هم می توان یافت که بدون شهریه هستند و رتبه های خوبی هم دارند. معمولا دانشگاه های آلمان را از این دسته معرفی می کنند. دانشگاه فنی آخن با رتبه 145، دانشگاه هومبولت برلین رتبه 126، دانشگاه فرای برلین رتبه 119، لودویگ ماکسیمیلیانز مونیخ رتبه 75، هدلبرگ رتبه 66 و دانشگاه صنعتی مونیخ با رتبه 60 در آلمان قرار داشته و شهریه آن ها صفر است. دانشگاه های برگن با رتبه 188 و اسلو با رتبه 135 در نروژ و آلتو و هلسینکی با رتبه های به ترتیب 139 و 96 در فنلاند هم جزو دانشگاه های رایگان جهان به حساب می آیند.

لیست ۲۰ دانشگاه اول بر اساس رنکینگ qs در سال ۲۰۱۹ به قرار ذیل می باشند:
1. موسسه تکنولوژی ماساچوست (ام آی تی آمریکا)
2. دانشگاه استنفورد (آمریکا)
3. دانشگاه هاروارد (آمریکا)
4. دانشگاه آکسفورد (انگلستان)
5. موسسه تکنولوژی کالیفرنیا (آمریکا)
6. موسسه تکنولوژی ای تی اچ زوریخ (سوئیس)
7. دانشگاه کمبریج (انگلستان)
8. دانشگاه یو سی ال (انگلستان)
9. امپریال کالج لندن (انگلستان)
10. دانشگاه شیکاگو (آمریکا)
11. دانشگاه صنعتی نانیانگ (سنگاپور)
12. دانشگاه بین المللی سنگاپور (سنگاپور)
13. دانشگاه پرینستون (آمریکا)
14. دانشگاه کرنل (آمریکا)
15. دانشگاه پنسیلوانیا (آمریکا)
16. دانشگاه تسینگ هوا (چین)
17. دانشگاه یاله (آمریکا)
18. دانشگاه کلمبیا (آمریکا)
19. دانشگاه ای پی اف ال (سوییس)
20. دانشگاه ادینبورگ (بریتانیا)

 

مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با تجربه بیش از چند سال در امور مهاجرت و اخذ بورسیه های تحصیلی و برخورداری از تیمی کارآمد و مجرب از وکلا و مشاورین مهاجرت جهت دریافت انواع ویزاها از جمله: اقامت دایم و موقت از کشورهای کانادا،آمریکا،دانمارک،استرالیا،آلمان و کشورهای مختلف دیگر فعال است. مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با فعالیت های متفاوت در حوزه مهاجرت و تاکید بربا اطلاعات کامل کوشش فراوانی در بهبود فرهنگ مهاجرت انجام داده و تا میزان فراوانی در این امر موفق بوده است.
برای مشاوره و راهنمایی دقیق در زمینه های مختلف مهاجرتی فرم ارزیابی مارا پر کرده تا متخصصان ما به طور دقیق و جامع شما عزیزان را راهنمایی کنند.


فرم ارزیابی


شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید:


متخصصان رایکا سپهر آرکا

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ثبت نام لاتاری آمریکا