مهاجرت تحصیلی به اتریش

    
تعداد بازدید: 1364
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/11/1

اقامت تحصیلی اتریش
کشور اتریش با الگو قرار دادن آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا و تاثیر پذیری از کشور بی نظیری چون سوییس- آسایش، رفاه و امنیت اجتماعی بالایی را برای شهروندان خود مهیا کرده است.کشور اتریش یک گزینه مناسب برای ادامه تحصیل می باشد و از این رو متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی اتریش،روزانه درحال افزایش است.
دانشگاه های کشور اتریش به دو دسته ی دانشگاه و مراکز آموزش عالی تقسیم بندی می شوند که همگی مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. البته مراکز آموزش عالی خود شامل دانشکده های هنرهای عالی، مدارس عالی فنی و کالج های تخصصی می باشند. فرد متقاضی با داشتن مدرک دیپلم 12 ساله و یا فارغ التحصیلی در مقطع پیش دانشگاهی نمی تواند مستقیما برای اخذ مقطع کارشناسی از دانشگاه های دولتی کشور اتریش اقدام تماید، تحصیل در دانشگاه های دولتی منوط به پرداخت هزینه های بسیار پایین می باشد.


شرایط تحصیل رایگان در اتریش یکی از مزیت های این کشور می باشد البته هزینه تحصیل تقریبا رایگان از هزینه زندگی دانشجویی در اتریش مستثناست، از دیگر مزیت های تحصیل در اتریش پذیرش در 90 درصد رشته های تحصیلی بدون نیاز به ارایه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی از جمله آیلتس یا تافل می باشد. لذا تحصیل در اتریش بدونمدرک زبان امکان پذیر است. در واقع از شرایط لازم جهت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی کشور اتریش قبولی در دانشگاه های دولتی یا آزاد داخلی و فارغ التحصیلی در این مقطع می باشد.
البته گاها میتوان برای دانشجویانی که حداقل 100 واحد درسی را در دانشگاه های دولتی ایران گذرانده اند اقدام جهت دریافت پذیرش در همان مقطع نمود. شما با لیسانس دانشگاه آزاد نمی توانید مستقیما برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های اتریش اقدام نمایید، البته از مزایای تحصیل در دانشگاه های اتریش این است که نمرات شما مورد ارزیابی قرارگرفته و دیگر نیازی به گذراندن این واحدها در دانشگاه مقصد نمی باشد و شما واحدهای مشخص شده را گذرانده و می توانید بطور پیوسته تا مقطع فوق لیسانس پیش روید. البته در مورد فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی نیز بطور قطع نمی توان گفت که پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اخذ گردد و بایستی مدارک دانشجو برای دانشگاه مقصد ارسال شده و سپس مشخص می شود که دانشجو در چه مقطعی موفق به دریافت پذیرش خواهد شد. همچنین فرد متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش نیز بایستی شرایط مشابهی را دنبال کند.
ناگفته نماند اگر شما دارای مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه های غیر انتفاعی، پیام نور و یا علمی کاربردی می باشید ناامید نباشید، مدرک شما نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و نمی توان گفت شانسی نخواهید داشت بلکه نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی شانس پایین تری جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقاطع مختلف اتریش را خواهید داشت. جهت پذیرش در مقطع دکترای کشور اتریش با توجه به این مطلب که فرد بایستی در اتریش استاد راهنما داشته باشد و این امر در اکثر مواقع با موفقیت همراه نیست، لذا پیشنهاد می گردد با توجه به سیستم ارزیابی نمرات در دانشگاه های اتریش اقدام جهت گذراندن دوره Master نمایید و سپس تحصیل خود در مقطع دکترا را ادامه دهید.
مدارک لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی اتریش
افراد بسته به کشور محل اقامت و مدت زمان اقامتشان، به اخذ ویزای آن کشور نیازمند هستند. به گونه ای که بدون ارائه دادن این ویزاها اجازه عبور از مرزهای کشور را ندارند.
برای افرادی که خواهان تحصیل در کشور اتریش هستند و مشغول به تحصیل در دانشگاه های ایران می باشند بهترین فرصت پیش آمده این است که انتقالی خود را برای مراکز آموزش عالی اتریش بگیرند و روند تحصیلی خود را در مراکز علمی این کشور پیش بگیرند. اما افرادی که دوره 12 ساله تحصیلات خود را گذرانده و دیپلم دریافت کرده اند، یک مرحله دیگر راه در پیش دارند آن هم اینکه تا زمانی که موفق به قبولی در کنکور کشور و ورود به یکی از دانشگاه های مورد نظرخود نشوند، نمی توانند به ادامه تحصیل در کشور اتریش بپردازند.
برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش و صدور ویزای این کشور ابتدا باید برای مصاحبه ویزا وقت ملاقات بگیرند که معمولا برای دو ماه بعد به آن ها نوبت می دهند.
مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اتریش
1. ارائه ی شناسنامه اصل و کپی آن
2. ارائه ی ریز نمرات مدارک تحصیلی مقطع قبلی
3. ارائه ی گواهی اشتغال به تحصیل در یکی از دانشگاه های ایران
4. ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه ی کیفری
5. ارائه ی سند ازدواج یا طلاق
6. نامه ی پذیرش دانشگاه مورد نظر
7. پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی
8. دو قطعه 3.4 / 4.6
9. اصل و کپی تمام صفحات پاسپورت
10. پرینت حساب در سه ماه آخر
11. اجاره نامه خوابگاه یا مسکن در اتریش
12. بیمه نامه مسافرتی کشور اتریش
13. ارائه ی گواهی سلامت و بیمه درمانی کشور اتریش


ویزای تحصیلی اتریش چقدر طول میکشد؟
طول پروسه اخذ پذیرش تحصیلی اتریش و همچنین پروسه ویزای اتریش تا جواب ویزا چیزی حدود 18 ماه یعنی یک سال و نیم طول میکشد. به این صورت که در مرحله پذیرش ابتدا باید همه ی مدارک تحصیلی حتی مدارک دیپلم و ریز نمرات این مقطع و بقیه مدارک تحصیلی مقاطع بالاتر پروسه تایید از دفتر پیشخوان و تایید اداره کل آموزش و پروش استان و ترجمه ی آلمانی مدارک و همچنین تائید وزارت امور خارجه و دادگستری و همچنین هر پانچ مدرک ترجمه شده، تائید سفارت اتریش در ایران را داشته باشند که زمان انجام همه ی این شرایط چیزی حدود دو ماه طول میکشد.
تحلیل مقاطع تحصیلی کشور اتریش:
مقاطع قبل دانشگاهی
با توجه به سیستم آموزشی موجود در اتریش دوره های تحصیلی از ۵ سالگی شروع می شود. این دوره به نام (Vorschule) شهرت دارد. کودکان پس از سپری کردن دوره آمادگی ۴ سال به تحصیل در دبستان می پردازند. دوره های دبیرستان در کشور اتریش ۴ سال به طول می انجامد.
پس از پایان دوره های دبیرستان، دانش آموزان می توانند برای ادامه تحصیل چندین راه را انتخاب نمایند.
• ۴ سال ادامه دبیرستان
• دوره های ۵ ساله کالج حرفه ای
• دوره های ۲ ساله مدارس تخصصی
همه دانش آموزان در حال تحصیل در اتریش با هر گرایشی در امتحانات نهایی دیپلم (Reifeprüfung) شرکت و در صورت قبولی، مدرک(Reifeprüfungszeugnis) را دریافت خواهند نمود. این مدرک معادل همان دیپلم دبیرستان است.

دوره کارشناسی
در صورت قبولی در کنکور سراسری و ارائه گواهی اشتغال به تحصیل در مقطع لیسانس، شانس افراد برای پذیرش در دانشگاه های اتریش افزایش می یابد. این مورد یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل در اتریش برای دانشجویان ایرانی می باشد. دانشگاه های
اتریش در رشته هایی نظیر رشته های مرتبط با هنر برای پذیرش، دانشجو را ملزم به شرکت در آزمون ورودی می کند. قبولی در این آزمون های عنوان شده با توجه به موارد امتحانی و زبان آلمانی، با دشواری هایی همراه است.
دوره کارشناسی در کشور اتریش ۴ سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع لیسانس در اکثر رشته های دانشگاهی این کشور به زبان آلمانی ارائه می شود و متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی را برای ورود به دانشگاه دارا باشند.
زبان آلمانی مورد نیاز را تا سطح B2 در کشور ایران بگیرید و برای اخذ پذیرش اقدام نمایید.
دوم اینکه بدون هیچ مدرک زبانی به کشور اتریش رفته (با اخذ پذیرش مشروط) و در اتریش از کالج های زبان آلمانی (با هزینه ای در حدود ۱۰۰۰ یورو در هر ۳ ماه یادگیری نمایند) استفاده نمایند.

کارشناسی ارشد
تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش به افرادی توصیه می شود که قصد تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا و اخذ اقامت کشوری اروپایی را دارا می باشند ولیکن استطاعت مالی پرداخت هزینه های زیاد تحصیل در کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا و استرالیا را ندارند.
شرایط تحصیل در اتریش برای بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع فوق لیسانس کمی متفاوت می باشد. زیرا، تحصیل در مقطع فوق لیسانس در این کشور به زبان انگلیسی ارائه می شوند ولی رشته های علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی ارائه می گردند.
دانشجویان ایرانی با مدرک لیسانس و یا دانشجویانی که در حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های سراسری هستند، از شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس در کشور اتریش برخوردار می باشند. دانشجویان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه های آزاد نیز می توانند در همان مقطعی که فارغ التحصیل شده اند مجددا تحصیل نمایند و با بهره گیری از تجربه وکلای موسسه آریاناپارس، شانس اخذ پذیرش خویش را برای مهاجرت تحصیلی به اتریش افزایش دهند.
مقطع دکتری
کشور اتریش همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، توجه ویژه ای به دانشجویان در حال تحصیل در مقطع دکترا را دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره دکترا در این کشور فراهم آورده است. دوره دکتر در کشور اتریش با ۴ سال تحصیل همراه است.

تحصیل در اتریش
برای پذیرش در دوره دکتری، دانشجویان ملزم به دریافت تایید نهایی از استاد راهنما می باشند. در صورت ارائه مدارک ذیل شانس افراد برای اخذ پذیرش و بورسیه افزایش می یابد.
1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر.
2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …
داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.
اسامی معتبرترین دانشگاه های اتریش:
• Universitat Wien ، دانشگاه وین اتریش
• Universitat Graz ، دانشگاه گراتس اتریش
• Universitat Innsbruck ، دانشگاه اینسبروک اتریش
• Universität Salzburg ، دانشگاه سالزبورگ اتریش
• Technische Universität Wien ، دانشگاه تکنیکال وین
• Technische Universtiät Graz ، دانشگاه تکنیکال گراتس
• Montanuniversität Leoben ، دانشگاه مونتان لئوبن اتریش

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش
یکی از سوالاتی که معمولاً پیرامون شرایط اعزام دانشجو به اتریش پرسیده می شود پیرامون هزینه زندگی است، هزینه های ماهیانه زندگی در اتریش را می توان حدودا 700 تا 800 یورو در ماه متغیر در نظر گرفت. که این هزینه ها شامل ماهی 200 تا 300 یورو برای خوابگاه یا اتاق مستقل می باشد. هزینه غذا و خوراک را می توان حدود 200 تا 350 یورو در ماه پیش بینی کرد. کتبی که شما نیاز دارید در طول سال خریداری کنید هزینه ای بطور متوسط 180 یورو را برای شما خواهد داشت. بیمه درمانی دانشجویان سالی 25 یورو – هزینه برق ،گاز و تلفن ماهی 20 تا 150 یورو می باشد. هزینه های خوراک و پوشاک از ماهی 150 تا 250 یورو، رفت و آمد بطور متوسط 50 یورو است.

 

مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با تجربه بیش از چند سال در امور مهاجرت و اخذ بورسیه های تحصیلی و برخورداری از تیمی کارآمد و مجرب از وکلا و مشاورین مهاجرت جهت دریافت انواع ویزاها از جمله: اقامت دایم و موقت از کشورهای کانادا،آمریکا،دانمارک،استرالیا،آلمان و کشورهای مختلف دیگر فعال است. مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با فعالیت های متفاوت در حوزه مهاجرت و تاکید بربا اطلاعات کامل کوشش فراوانی در بهبود فرهنگ مهاجرت انجام داده و تا میزان فراوانی در این امر موفق بوده است.
برای مشاوره و راهنمایی دقیق در زمینه های مختلف مهاجرتی فرم ارزیابی مارا پر کرده تا متخصصان ما به طور دقیق و جامع شما عزیزان را راهنمایی کنند.


فرم ارزیابی


شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید:


متخصصان رایکا سپهر آرکا

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ثبت نام لاتاری آمریکا