اخذ شماره شناسایی اجتماعی کانادا (SIN)

    
تعداد بازدید: 840
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/8/20

اخذ شماره شناسایی اجتماعی کانادا (SIN)
هر فردی که برای کار یا تحصیل به کشور کانادا می رود، یا موفق به اخذ اقامت دائم این کشور می شود، باید پیش از هر چیز برای دریافت شماره ملی کانادایی (SIN (Social Insurance Number تقاضا کند. SIN ، یک کد ۹ رقمی است که برای هر شخص به صورت جداگانه صادر می شود و قانونا توسط شخص دیگر قابل استفاده نیست. این کارت حاوی اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، محل تولد و نام والدین است. شهروندان کانادا با داشتن این کارت از برخی امتیازات برخوردار می شوند؛ مزایای دولتی ( مثل بیمه اشتغال یا مزایای مالیاتی برای فرزندان ) یکی از آن هاست. از این کد همچنین هنگام پر کردن فرم های مالیاتی، درخواست وام های دانشجویی و هنگام آغاز به کار استفاده می شود.

بدون داشتن این شماره کارفرمایان شما را استخدام نمی کنند. درخواست برای SIN هیچ هزینه ای ندارد و کاملاً رایگان است. شهروندان کانادا (به جز توریست ها) که سن آنها به ۱۲ سال می رسد، می توانند شخصاً باید برای دریافتSIN اقدام کنند. والدین کودکان زیر ۱۲ سال مسئول اقدام برایSIN آنها هستند. بدون داشتن این کد نمی توان برای کودکان زیر ۱۲ سال حساب پس انداز تحصیلی باز کرد.
نحوه درخواست برای SIN
به دو صورت می توان برای دریافت SIN اقدام کرد:

۱-حضوری؛ کافی است تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کرده و آنها را به نزدیک ترین دفتر خدمات کانادا (Service Canda Centre) یــــا اداره توسعه منابع انسانی کـانادا (Human Resources Development Canada Center) ببرید. اگر همه چیز درست باشد ، در همان مراجعه حضوری SIN را دریافت خواهید کرد.

 

۲-از طریق پست ؛ افرادی که نزدیک ترین دفتر خدمات کانادا در ۱۰۰ کیلومتری یا بیشتر از محل زندگی آنان قرار دارد ، می توانند فرم پر شده و اصل مدارکشان را از طریق پست به
Social Insurance Registration Office) Service Canada) ارسال کنند. ظرف ۲۰ روز کاری، نامه ای را به همراه کد SIN از طریق پست برای آنان ارسال می شود. توصیه می شود از پست سفارشی برای ارسال مدارک استفاده شود.
مدارک مورد نیاز برای دریافت SIN
مدرک معتبر که هویت و وضعیت قانونی شما در کانادا را اثبات کند برای ثبت نام ضروری است. شهروندان کانادایی باید یکی از موارد زیر را تهیه کنند:

گواهی تولد یا شناسنامه صادر شده توسط اداره آمار کانادا در استان یا منطقه محل تولد .
گواهی تابعیت کانادا که توسط اداره تابعیت و مهاجرت کانادا (IRCC) صادر شده است.
گواهی ثبت تولد خارج از کشور که قبل از سال ۱۹۷۷ توسط IRCC صادر شده است.
نکته: ارائه اصل مدارک ضروری است؛ کپی پذیرفته نمی شود.

 

ساکنان دائم کانادا باید یکی از موارد زیر را ارائه کنند:
کارت اقامت دائم صادر شده توسط اداره تابعیت و مهاجرت کانادا

تأییدیه اقامت دائم صادر شده توسط IRCC ، همراه پاسپورت و ویزای کشور کانادا
نکته: تأییدیه زمانی قابل قبول است که به اصل کارت اقامت دائم دسترسی نباشد (مثلاً گم شده باشد).
مدرک شناسایی عکس دار که توسط یک مقام استانی/ ملی صادر شده است (مثلاً گواهینامه رانندگی)
سابقه حضور در کانادا ( چنانچه قبل از ۲۸ ژوئن سال ۲۰۰۲ وارد کانادا شده اید)

 

ساکنان موقت کانادا باید یکی از موارد زیر را ارائه کنند:
مجوز کار صادر شده توسط اداره تابعیت و مهاجرت کانادا (IRCC)
اجازه تحصیل صادر شده توسط IRCC که نشان می دهد که شما مجاز به حضور در کانادا هستید.
مجوز تحصیلی که نشان می دهد ممکن است مشغول به کار شوید.
کارت دیپلماتیک
ساکنان موقت پس از اقدام، نامه ای را دریافت می کنند که تائید می کند SIN برای آنها صادر شده است.
سرپرستان قانونی
اشخاصی که قانونا نماینده شخص دیگری هستند (به عنوان مثال ، سرپرست قانونی یا نماینده قانونی) می توانند برای دریافت SIN کودکان زیر سن قانونی و بزرگ‌سالانی که تحت مراقبت آنها هستند،‌ در استان خود اقدام کنند. برای نوزاد تازه متولد شده هم می توان از طریق سرویس ثبت نام نوزادان درخواست SIN داد. مدارک ضروری علاوه بر مدارک اصلی کودک، شامل یک نسخه اصلی یا معتبر از سندی می شود که تأییدیه سرپرستی قانونی را اثبات می کند. این سند باید توسط یک مقام استانی یا ملی صادر شده باشد. (در کبک ، وصیت نامه معتبر یک سند قابل قبول است) .

 

نمایندگان حقوقی
وکلای دادگستری می توانند از طرف یک فرزند خردسال یا یک فرد بزرگ‌سال درخواست کنند. اگر در جایگاه یک وکیل به نمایندگی از شخص دیگری برای ثبت SIN اقدام کرده اید، نیاز به سندی دارید که نمایندگی قانونی شما را به اثبات برساند . لذا باید مستندات زیر را ارائه دهید:

سند شناسایی اصلی متقاضی (اصلی کودک / بزرگ‌سال) که به نیابت از او درخواست داده اید.
کارت شناسایی معتبر که هویت شما را تائید می کند. شناسنامه هم قابل قبول است.
یک سند اصلی یا یک نسخه معتبر که نمایندگی قانونی شما را تائید کند و توسط یک مقام استانی یا ارضی صادر شده باشد .

مدارکی که باید ترجمه شوند
اگر سندی ارائه کنید که به زبان انگلیسی یا فرانسه نباشد ، باید همراه آن موارد زیر را نیز ارسال کنید:

ترجمه انگلیسی یا فرانسوی آن سند؛
تأییدیه یا تصدیق که توسط مترجم نوشته و امضا شده باشد. تأییدیه سندی است که بیان می کند ترجمه یک نسخه واقعی و دقیق از متن اصلی است. (مترجم باید معتبر باشد و در عضویت یک سازمان استانی یا انجمن مترجمان باشد).
نکته: توجه داشته باشید که ترجمه های اعضای خانواده در این مورد قابل قبول نیست. ( اعضای خانواده شامل والدین ، سرپرست ، خواهر و برادر ، همسر ، پدربزرگ و مادربزرگ ، فرزند ، عمه ، عمو ، خاله ، دایی ،‌ خواهرزاده و برادرزاده ، عموزاده ها ، خاله زاده ها ، دایی زاده ها و عمه زاده ها می شود.)

 

اهمیت محافظت از SIN
SIN ، یک سند محرمانه است و نباید از آن جز برای استفاده از خدمات دولتی استفاده کرد. از کارت SIN نمی توان به عنوان کارت شناسایی استفاده کرد و می توان آن را تنها در صورت استخدام، در اختیار کارفرما قرار داد. اگر بعضی از افراد و یا صاحبان مشاغل در بعضی شرایط مثلاً به بهانه اشتغال ،‌ برای تنظیم قرارداد اجاره نامه یا خرید و فروش اموال، موقع درخواست کارهای بانکی ، عضویت ها و مانند آن ها، شماره SIN شما را بخواهند، نباید آن را ارائه کنید چون این کار نه تنها قانونا ممنوع است، باعث افشا شدن اطلاعات خصوصی شما می شود. مسئولیت محافظت از SIN به عهده خود شخص است. ضمن اینکه لازم نیست حتماً SIN را همه جا همراه خود داشته باشید.

نکته: اگر کارفرما هستید ، باید حتماً نسبت به SIN کارمندان خود حساس باشید تا از برخی مسائل احتمالی در آینده جلوگیری شود.

 

تغییر اطلاعات شخصی مرتبط با SIN
اگر به طور قانونی جنسیت خود را تغییر می دهید، موظف هستید که بلافاصله ‌اطلاعات SIN خود را هم به روز کنید. همچنین اگر به خاطر ازدواج یا طلاق نام خود را تغییر داده‌اید، ۶۰ روز فرصت دارید تا برای دریافت SIN جدید اقدام کنید؛ برای به روزرسانی یا درخواست تغییر در SIN ، باید یک سند اصلی معتبر و یک سند پشتیبان تهیه کنید.

 

اسناد پشتیبان
سند پشتیبان یک سند حقوقی است که از نامی را که در حال حاضر از آن استفاده می کنید پشتیبانی می کند و در صورتی لازم می شود که نام فعلی و قبلی مغایرت داشته باشند:

گواهی ازدواج ، بیانیه ازدواج (یا یک سند مشابه) برای حمایت از نام خانوادگی شما پس از ازدواج
حكم طلاق ، گواهی طلاق یا حكمی که دادگاه كانادا برای انحلال ازدواج داده تا با آن بتوان نام خانوادگی درخواست داده شده در پرونده SIN را معتبر دانست.
گواهی تغییر قانونی نام یا سند حکم دادگاه صادر شده مطابق با قوانین تغییر نام استان.
حکم فرزندخواندگی تائید شده توسط یک دادگاه کانادایی (فقط در مورد فرزند خواندگی ها در کانادا اعمال می شود(.
گواهی دفتر اسناد رسمی که برای کودکی که از خارج از کشور پذیرفته شده است صادر می شود و توسط والدین فرزندخوانده استفاده می شود تا) SIN به نام کانادایی) برای فرزند خوانده صادر شود.

 

گم شدن یا به سرقت رفتن SIN
اگر تائید نامه SIN یا SIN کارت شما از بین رفته یا به سرقت رفته باشد ، خدمات کانادا SIN جدید صادر نمی کند. اگر عدد SIN خود را به یاد ندارید ، می توانید آن را از طریق فرم های اظهارنامه مالیات بر درآمد خود پیدا کنید یا می توانید تأییدیه SIN خود را از سازمان خدمات کانادا درخواست کنید.

 

دسترسی به اطلاعات شخصی
اگر در کانادا زندگی کرده باشید قطعاً می دانید که قانون حفظ حریم خصوصی به شما حق دسترسی و تصحیح اطلاعات شخصی درباره خود را که توسط سازمان های دولتی بایگانی می شود، می دهد. این بدان معناست که می توانید در مورد SIN خود اطلاعاتی را اصلاح کنید. برای دسترسی به درخواست SIN که قبلاً ارسال کرده بودید،‌ باید مجدداً یک درخواست آنلاین بفرستید یا با پر کردن فرم درخواست اطلاعات شخصی و ارسال آن به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید. برای درخواست اطلاعات شخص دیگر باید نامه دفتر رسمی از شخص را داشته باشید یا وکیل ، نماینده یا سرپرست قانونی او باشید.

مهاجر ایران  با تجربه بیش از چند سال در امور مهاجرت و اخذ بورسیه های تحصیلی و برخورداری از تیمی کارآمد و مجرب از وکلا و مشاورین مهاجرت جهت دریافت انواع ویزاها از جمله: اقامت دایم و موقت از کشورهای کانادا،آمریکا،دانمارک،استرالیا،آلمان و کشورهای مختلف دیگر فعال است. مهاجر ایران با فعالیت های متفاوت در حوزه مهاجرت و تاکید بربا اطلاعات کامل کوشش فراوانی در بهبود فرهنگ مهاجرت انجام داده و تا میزان فراوانی در این امر موفق بوده است.
برای مشاوره و راهنمایی دقیق در زمینه های مختلف مهاجرتی فرم ارزیابی مارا پر کرده تا متخصصان ما به طور دقیق و جامع شما عزیزان را راهنمایی کنند.


فرم ارزیابی


شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید:


متخصصان مهاجر ایران

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ثبت نام لاتاری آمریکا