هزینه صدور گذرنامه در سال 99

    
تعداد بازدید: 48
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/3/25

حتما می دانید افرادی که می خواهند به مسافرت خارجی بروند باید اقدام به اخذ پاسپورت نمایند و هزینه پاسپورت اولین چیزی است که در ذهن آن ها نقش می بندد ، اخذ پاسپورت اولین کاری است که باید انجام دهید و بدون گذرنامه اجازه خروج از کشور به شما داده نمی شود.
پاسپورت در حقیقت نوعی شناسنامه ملی می باشد که هویت و ملیت شخص را مشخص می کند و برای ورود به کشورهای دیگر ، پلیس کشور مقصد با استناد بر پاسپورت شخص ، اجازه ورود به خاک سرزمینش را صادر می نماید.

گرفتن پاسپورت چه شرایطی را می طلبد ؟
قبل از اخذ گذرنامه باید یکسری شرایط را داشته باشید از جمله این که بالای ۱۸ سال باشید و در صورتی که زیر سن و یا تحت قومیت فردی دیگری هستید باید اجازه ولی خود را برای دریافت پاسپورت داشته باشید ، همچنین افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند باید به سازمان وظیفه عمومی مراجعه نمایند و با کسب اجازه این سازمان می توانند نسبت به گرفتن پاسپورت اقدام کنند .
بانوان متاهل هم باید موافقت نامه کتبی همسرشان را برای دریافت گذرنامه داشته باشند ولی در موارد اضطراری با اجازه دادستان شهر خود می توانند پاسپورتشان را دریافت نمایند ، طبق قانون ایران در صورتی که همسر یا سازمان اجازه ندهند ، فرد نمی تواند از کشور خارج گردد و جالب است بدانید گذرنامه شخص تا زمان رفع مشکل و صدور اجازه ضبط می شود .

پاسپورت

پاسپورت برای چه کسانی صادر نمی شود ؟
برخی افراد به دلایلی نمی توانند پاسپورت بگیرند و از کشور خارج شوند ، بنا به دلایل کتبی مقامات قضایی کشور این افراد حق خروج از کشور را نخواهند داشت و قادر به اخذ پاسپورت نیستند و به عبارتی ممنوع الخروج هستند ، همچنین افرادی که در خارج از ایران دارای سابقه سو پیشینه هستند نیز نمی توانند پاسپورت بگیرند ، گروه دیگری که قادر به اخذ گذرنامه نیستند ، افرادی هستند که به صورت قطعی بدهی مالیاتی دارند و نمی توانند از کشور خارج شوند .

انواع پاسپورت در ایران
یکی از انواع پاسپورت ایرانی ، گذرنامه عادی یا توریستی است که با هدف تحصیل ، تجارت و گردشگری برای شهروندان ایرانی صادر می گردد و افراد با این پاسپورت می توانند به راحتی از کشور خارج شوند ، یکی دیگر از انواع پاسپورت ایرانی ، گذرنامه دیپلماتیک است و برای سیاستمداران ایرانی صادر می شود ، این پاسپورت به دلیل آن است که در برخی مواقع سیاست های صدور گذرنامه در مورد دیپلمات ها و افراد دارای مقام با دیگر افراد تفاوت دارد ، گذرنامه خدمت یکی دیگر از انواع گذرنامه است که برای کارمندان دولت و با هدف اعزام به سفرهای کاری و دولتی صادر می شود و قوانین صدور آن به مانند پاسپورت دیپلمات است.

مراحل دریافت پاسپورت
در سال های اخیر ایرانی ها باید برای دریافت گذرنامه از طریق دفاتر پلیس +۱۰ اقدام نمایند ، در این مراکز هر فرد باید مبلغ ۱۰۰۰ تومان برای فرم و شناسه پاسپورت بپردازد ، بعد از این مرحله از طریق دستگاه کارت خوانی که در مرکز موجود است باید مبلغ ۳۷۵۰ تومان در وجه شهرداری و ۷۵۰۰۰ تومان در وجه نیروی انتظامی بپردازد و در نهایت بعد از تکمیل مدارک و فرم های مربوطه ، گذرنامه صادر می شود و بعد از چند روز از طریق پست آن را دریافت خواهد کرد .

مدارک مورد نیاز برای اخذ پاسپورت
• اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه یا تاییدیه ثبت احوال و همچنین اصل آخرین گذرنامه
• یک قطعه عکس ۶*۴ جدید و رنگی به صورت تمام رخ ، آقایان باید عکس بدون کلاه و عینک و زیور آلات و همچنین بدون آرایش مو ارائه دهند و رنگ لباس ها با پس زمینه نباید یکی باشد و بانوان نیز باید حجاب کامل را رعایت کنند و بدون آرایش و زیورآلات و با روسری یا مقنعه تیره و ساده عکس بگیرند .
• برای افراد بالای 15 سال ، گواهی اشتغال به تحصیل و دفترچه بیمه الزامی است و این افراد باید به همراه شناسنامه عکس دار در محل حضور داشته باشند .
• جهت دریافت گذرنامه برای افراد زیر ۶ سال باید خود فرد در محل حاضر شود و یک قطعه عکس از کودک از طرف ولی کودک نیز باید ارائه گردد .
• نظامیانی که شاغل هستند باید حتما نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند.
• بانوانی که همسر متوفی هستند ، باید اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده را ارائه دهند .
• توجه داشته باشید آقایان برای دریافت گذرنامه باید اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت و یا موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی را ارائه دهند ، لازم به ذکر است آقایان بالای ۵۰ سال نیازی به ارائه کارت پایان خدمت ندارند .

هزینه دریافت گذرنامه
همان‌طور که گفتیم، علاوه بر مدارک موردنیاز، مبالغی نیز به عنوان هزینه‌ گذرنامه از شما دریافت می‌گردد. این مبالغ شامل عوارض شهرداری، عوارض نیروی انتظامی، هزینه دفتر پلیس+10، هزینه‌های پستی و ... می‌باشد که مقدار هریک از آن‌ها به صورت زیر است:
مبلغ 10.000 ریال (معادل هزار تومان) بابت دریافت شناسه گذرنامه
مبلغ 50.000 ریال (معادل 5 هزار تومان) بابت عوارض شهرداری
مبلغ 1000.000 ریال(معادل 100 هزار تومان) برای درخواست گذرنامه
مبلغ 428،612 ریال بابت خدمات الکترونیک انتظامی + هزینه پستی برای ارسال گذرنامه
نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که واریزی‌های مربوط به هزینه‌ گذرنامه حتما باید در دفتر پلیس+10 و از طریق کارت‌خوان انجام گیرد. پس به هیچ عنوان هزینه‌ گذرنامه را از طریق عابربانک، پرداخت‌های اینترنتی یا مستقیما از بانک انجام ندهید. هیچ فیش بانکی از شما پذیرفته نخواهد شد.

هزینه تعویض گذرنامه
در برخی مواقع به دلایلی نیاز به تعویض گذرنامه خود دارید. برای انجام این کار نیز باید تمامی مدارک را آماده نموده و مراحل دریافت گذرنامه را دنبال کنید و هزینه‌ گذرنامه را نیز پرداخت نمایید. در واقع مراحل تمدید یا تعویض گذرنامه هیچ فرقی با دریافت گذرنامه ندارد و دقیقا به همان صورت است.

تعویض گذرنامه به دلایل زیر انجام می‌شود:
• اعتبار گذرنامه معمولا 5 سال است. در صورتی که اعتبار گذرنامه شما تمام شده باشد، باید برای تعویض آن اقدام نمایید. توجه داشته باشید که این کار را حداقل 6 ماه قبل از تاریخ مقرر انجام دهید.
• زمانی که برگه‌های گذرنامه شما تمام شود، باید گذرنامه جدیدی دریافت کنید.
• در صورتی که نام یا نام خانوادگی خود را تغییر داده‌اید، باید گذرنامه خود را عوض کرده و مشخصات جدید را در آن درج نمایید.
• در برخی موارد افراد به همراه فرزندانشان گذرنامه مشترک دریافت می‌کنند. در صورتی که بخواهید گذرنامه فرزندانتان را جدا کنید، باید گذرنامه جدیدی را برای خود و هریک از فرزندانتان دریافت نمایید.
• ممکن است گذرنامه شما به دلایلی چون آتش‌سوزی، خیس شدن و ... دچار آسیب شود و بخشی از آن مخدوش گردد. در این صورت باید گذرنامه خود را عوض کرده و گذرنامه سالمی دریافت کنید.
• در صورتی که محل زندگی خود را تغییر داده‌اید، باید برای تعویض گذرنامه اقدام نمایید.

هزینه گذرنامه مفقود شده
اگر به هر دلیلی گذرنامه خود را گم کردید، ابتدا به اداره گذرنامه شهر خود مراجعه نموده و مراتب گم شدن گذرنامه را به آنان اطلاع دهید. سپس می‌توانید به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و با پرداخت مبلغ 428،612 ریال، گذرنامه جدید خود را دریافت کنید. البته زمان صدور و ارسال گذرنامه مفقودی متفاوت است و حدود 20 روز طول می‌کشد.

صدور پاسپورت چقدر طول می کشد؟
صدور پاسپورت و دریافت آن از طریق پست، بین 5 تا هفت روز زمان می برد. البته این در صورتی است که مدارک کامل باشند و هیچ گونه نقصی در پرونده وجود نداشته باشد. در غیر این صورت، لازم است شخصا علت تاخیر را پیگیری کنید.

 

مهاجر ایران  با تجربه بیش از چند سال در امور مهاجرت و اخذ بورسیه های تحصیلی و برخورداری از تیمی کارآمد و مجرب از وکلا و مشاورین مهاجرت جهت دریافت انواع ویزاها از جمله: اقامت دایم و موقت از کشورهای کانادا،آمریکا،دانمارک،استرالیا،آلمان و کشورهای مختلف دیگر فعال است. مهاجر ایران با فعالیت های متفاوت در حوزه مهاجرت و تاکید بربا اطلاعات کامل کوشش فراوانی در بهبود فرهنگ مهاجرت انجام داده و تا میزان فراوانی در این امر موفق بوده است.
برای مشاوره و راهنمایی دقیق در زمینه های مختلف مهاجرتی فرم ارزیابی مارا پر کرده تا متخصصان ما به طور دقیق و جامع شما عزیزان را راهنمایی کنند.


فرم ارزیابی


شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید:


متخصصان مهاجر ایران

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ثبت نام لاتاری آمریکا