تحصیل در نروژ

    
تعداد بازدید: 1552
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/2/9

تحصیل در نروژ
نروژ از کشورهای مرفه و پیشرفته اروپایی است که عضو ناحیه شنگن نیز می باشد. این کشور در شمال غرب اروپا واقع شده است و در دنیا با مناظر زیبا و آب و هوای سرد شناخته شده است. مردم در این کشور به زبان نروژی صحبت می کنند و جمعیتی در حدود 5 میلیون نفر در این کشور زندگی می کنند. وجود ذخایر فراوان نفت خام، گاز طبیعی و مواد معدنی، این کشور را در سطح چهارم کسب درآمد در جهان قرار داده است و همین امر سبب شده است که نرخ بیکاری در این کشور نیز کمتر از 4 درصد باشد. نروژ کشوری دموکراتیک است و سطح رفاه بالایی را برای مردم فراهم آورده است. تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف تحصیلی رایگان می باشد.
سیستم آموزشی رایگان و موقیعت های شغلی فراوان در این کشور باعث شده است که افراد زیادی تمایل به مهاجرت به نروژ داشته باشند. هر چند که آب و هوای سرد و سخت گیری های سفارت نروژ در اعطای ویزا به ایرانیان عوامل بازدارنده ای برای مهاجرت به این کشور می باشد.

اقامت تحصیلی در نروژ
نروژ یکی از 5 کشور اروپایی میباشد که همچنان تحصیل در آن رایگان میباشد. تحصیل در نروژ علاوه بر اتباع این کشور و کشورهای اروپایی برای دانشجویان ایرانی نیز رایگان می باشد، اکنون کشورهای محدودی در اروپا دارای نظام آموزشی رایگان می باشند. می توان در مقاطع مختلف دانشگاهی با رعایت شروط پذیرش در دانشگاه های این کشور ثبت نام کرد. هر کشوری به جهت برتری در منابع و صنایع مختلف می تواند آینده مطلوبی برای دانشجویان در حین و پس از تحصیل فراهم سازد. به همین جهت تحصیل در اکثر رشته های مهندسی و مخصوصا موارد ذیل بسیار پرطرفدار می باشند:
• مهندسی برق
• مکانیک
• صنایع و نفت و گاز
• شیلات
چرا که بازار کاری خوبی در نروژ برای فارغ التحصیلان مخصوصا در رشته های مهندسی وجود دارد. کشوری با استانداردهای بالای تحصیلی همچون نروژ از جمله کشورهایی می باشد که افراد مایلند در آن تحصیل کنند، اما برای رقم زدن این اتفاق باید علم مهاجرتی داشت. به عنوان مثال کشور نروژ کشوری است که از لحاظ رفاه اجتماعی و امنیت در سطح بالایی در بین برترین ها قرار می گیرد. این کشور همچنین به دلیل غنی و ثروتمند بودن می تواند گزینه های متعدد کاری برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها ایجاد نماید.
تحصیل رایگان در نروژ در سال 2020
کشور نروژ به پایتختی اسلو کشوری است که اقامت و هزینه های زندگی در آن به نسبت کم نبوده، اما تحصیل رایگان می باشد. همچنین هزینه زندگی برای دانشجویان با اخذ کمک هزینه ها بسیار کاهش می یابد که فرد می توانید برای دریافت آن اقدام نمائید. اگر چه هزینه زندگی در این کشور در سال 2020 کم نیست، به مراتب میزان درآمد نیز در این کشور بالاست و برای زندگی دانشجویی مطلوب است. دانشجویان می توانند با انجام کار ضمن تحصیل در نروژ به صورت نیمه وقت از حقوقی حداقل ساعتی 15€ (یورو) بهره مند شوند. منتهی مطابق آمارهای اعلام شده هزینه زندگی در نروژ 185% بیشتر از ایران است و دانشجویان باید این نکته را مد نظر داشته باشند.

کار ضمن تحصیل در نروژ
به صورت قانونی دانشجویان در نروژ به صورت هفتگی 20 ساعت حق کار دارند و معمولا چنانچه کار پیدا کنند ساعت 10€ (یورو) تا 13€ (یورو)‌ درآمد خواهند داشت. شرایط کاریابی در نروژ برای دانشجویان کار سختی نیست و افراد میتوانند با توجه به تخصص و توانایی خود به کارهای پاره وقت بپردازند. تعداد سالهای تحصیل متقاضی در حال تحصیل در نروژ جزو زمان اقامت فرد محسوب میشود اما به صورت نمیه وقت. یعنی هر یک سال حضور 6 ماه سابقه جهت رسیدن به اقامت محاسبه میشود.

اقامت دائم در نروژ
تمامی دانشجویان می توانند پس از پنج سال تحصیل مستمر در این کشور برای اخذ اقامت با رعایت قوانین مهاجرتی اقدام نمایند. می توان گفت یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت به نروژ در حال حاضر اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. همچنین دانشجویان پس از تحصیل می توانند برای تمدید اقامت جهت به دست آوردن موقعیت کاری در این کشور اقدام نمایند. چنانچه دانشجو بخواهد حداقل برای 6 ماه دیگر اقامت او تمدید شده تا به دنبال شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود باشد. فرد در حین تحصیل می تواند برای همراهان (خانواده) خود پس از ورود به نروژ و گذشت مدتی اقدام به اخذ ویزای همراه کند. به همین دلیل در یک دهه اخیر 90% افرادی که توانستند اقامت نروژ را بگیرند راه مهاجرت تحصیلی را انتخاب کردند.

تحصیل-در-نروژ

ویزای تحصیلی در نروژ بدون مدرک زبان
معمولا بدون داشتن مدرک زبان در نروژ پذیرش صادر نمی شود و اگر پذیرش صادر شود ویزای تحصیلی صادر نمی شود. عملا یکی از مدارک قطعی لازم جهت صدور ویزای تحصیلی در نروژ مدرک زبان می باشد. لذا توصیه می شود بدون مدرک زبان بهتر است جهت مهاجرت و تحصیل در نروژ اقدام نشود. مخصوصا به دلیل دانشگاه های معتبر در نروژ معمولا بدون داشتن مدرک زبان پذیرش تحصیلی صادر نمی شود. به دلیل رایگان بودن نظام تحصیلی نروژ برای مقطع لیسانس نیازمند دقیقا آیلتس 6 آکادمیک می باشد و برای مقطع فوق لیسانس در نروژ باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 اخذ شود. ذکر این نکته لازم است که دوره های پذیرش زبان در نروژ منجر به ویزا نخواهند شد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی در نروژ و سفارت آن
• مدرک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه
• مدارک تحصیلی ترجمه شده همراه با ریز نمرات
• مدرک زبان
• تمکن مالی (12000€) و پرینت مالی به لاتین
• نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه
• انگزه نامه تحصیلی (استادی پلن)
• فرم های پر شده مصاحبه سفارت (فرم ویزا)
• مبلغ 75€ (یورو) هزینه مصاحبه سفارت

تحصیل در نروژ در مدارس
دانش آموزان در بازه سنی 6 تا 19 سال، در مدارس نروژ در سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان تحصیل می کنند. البته تحصیل اجباری در نروژ تنها در سن 6 تا 16 سالگی می باشد و افرادی که تمایل دارند تحصیلات عالی داشته و وارد دانشگاه شوند، سه سال دبیرستان را تحصیل می کنند.
دانش آموزان بین المللی نیز می توانند با اخذ ویزای تحصیلی نروژ به تحصیل در مدارس این کشور بپردازند. افراد زیر 18 سال می توانند در مدارس بین المللی نروژ تحصیل کنند. البته این افراد باید در نروژ قیم قانونی داشته باشند، به این معنا که فردی که در نروژ اقامت دارد، سرپرستی دانش آموز را پذیرفته باشد.

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی
دانشگاه های نروژ برنامه های آموزشی متنوعی در مقطع کارشناسی ارائه می دهند و علاقه مندان به تحصیل در نروژ می توانند با توجه به علاقه مندی های خود رشته مورد نظر خود را انتخاب نمایند. تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی و یا نروژی می باشد و شخص معمولاً برای اخذ پذیرش باید مدرک زبان آیلتس 6 یا مدرک زبان نروژی در سطح حداقل 3 ارائه دهد. البته در صورتی که شخص مدرک زبان نروژی ندارد، می تواند ابتدا یک سال در دوره زبان نروژی شرکت کند و سپس دانشگاه را آغاز نماید. طول دوره کارشناسی در دانشگاه های نروژ نیز 3 سال می باشد.
دانشجویان برای درخواست پذیرش می توانند چند دانشگاه را انتخاب کنند و از طریق وبسایت آن ها مدارک خود را ارسال نمایند. اگر شخص موفق به اخذ پذیرش تحصیلی گردد، در مرحله بعد باید برای ورود به کشور نروژ، از سفارت این کشور درخواست ویزای تحصیلی نماید.

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد
دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های نروژ تحصیل کنند. رشته های ارائه شده در این مقطع نیز بسیار متنوع می باشد ولی معمولاً برای اینکه فرد شانس دریافت پذیرش و ویزای بالاتری داشته باشد توصیه می شود، در رشته تحصیلی مرتبط با مدرک لیسانس خود تحصیل کند. برخی از رشته ها در دانشگاه های این کشور به زبان نروژی ارائه می شود اما اغلب رشته ها به زبان انگلیسی هستند. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد شخص باید مدرک آیلتس 6.5 و یا معادل تافل آن را ارائه دهد. در صورتی که رشته تحصیلی به زبان نروژی باشد، شخص قبل از ورود به دانشگاه باید یک سال به تحصیل دوره زبان نروژی بپردازد. دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های نروژ بسته به رشته تحصیلی می تواند بین 1 تا 2 سال به طول انجامد.

تحصیل در نروژ در مقطع دکتری
علاقه مندان به تحصیلات عالی می توانند برای تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های نروژ اقدام نمایند. تحصیل در این مقطع معمولاً به زبان انگلیسی می باشد و اغلب رشته های تحصیلی در دانشگاه های نروژ وجود دارد. برای اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع دانشجویان باید با اساتید دانشگاه های نروژ مکاتبه نمایند و بتوانند نظر یک استاد سوپروایزر را جلب نمایند. شانس دریافت پذیرش در این مقطع بستگی زیادی به رزومه علمی و پژوهشی فرد دارد. معمولاً مدرک زبان آیلتس 7 برای این مقطع مورد نیاز است و انتظار می رود که دانشجو در رزومه خود مقاله های علمی و پژوهشی معتبری داشته باشد.
طول دوره دکترا در نروژ معمولا بین 3 تا 5 سال می باشد. تحصیل در این مقطع نیز به صورت رایگان است و اگر دانشجو به همراه استاد خود پروژه های تحقیقاتی انجام دهد می تواند بین 400 تا 500 هزار کرون نروژ حقوق نیز دریافت کند.

تحصیل در نروژ به همراه بورسیه تحصیلی
دریافت بورسیه تحصیلی در نروژ یکی از راه های مناسبی است که می تواند منجر به تحصیل ارازان قیمت شود. هر چند که تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان می باشد و شخص شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی کند، هزینه های زندگی در نروژ زیاد است و می توان گفت که نروژ گران ترین کشور اروپایی است. بنابراین بسیاری از دانشجویان تمایل دارند با دریافت بورسیه تحصیلی هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان بین المللی در نروژ در نظر گرفته شده است که متاسفانه اغلب آن ها به دانشجویان اروپایی و برخی نیز به دانشجویان کشورهای خاصی همچون کانادا، ژاپن، آمریکا و روسیه تعلق می گیرد.

البته دانشجویان ایرانی می توانند در مقطع دکترا بورسیه تحصیلی دریافت کنند. در واقع استاد سوپروایزر معمولاً در این مورد تصمیم گیری می کند و با انجام پروژه های مشترک با دانشجو مبلغی به عنوان بورسیه یا حقوق به وی پرداخت می کند. این مبلغ می تواند بین 400 تا 500 هزار کرون نروژ باشد.

شرایط و هزینه زندگی در نروژ در سال 2020
میزان هزینه های زندگی در این کشور بنا به نوع ویزای شخص متغیر است و کمترین هزینه ها را دانشجو پرداخت می کند. نکته بسیار مهم در کشور نروژ این میباشد که رفاه اجتماعی بسیار بالایی در این کشور وجود دارد که باعث شده این کشور استاندارد های لازم جهت یک زندگی موفق را داشته باشد. هزینه زندگی در نروژ بالاتر از 89% سایر کشورهای دنیا است و در سال 2020 به صورت متوسط در مدت یک ماه 1000€ (یورو) تا 1600€ (یورو)‌ میباشد.

هزینه زندگی دانشجویی با اخذ ویزای تحصیلی در نروژ
هزینه های به صورت ضمنی است، این هزینه ها هزینه یک زندگی معمولی و زندگی دانشجویی متوسط رو به بالا است. هزینه زندگی یک دانشجو از سوی سازمان اعلام شده در حدود 8500kr (کرون) یا معادل 1000€ (یورو) در ماه است. هزینه اجاره مسکن 3000kr (کرون)، هزینه خورد و خوراک 2600kr (کرون)، هزینه حمل و نقل 460kr (کرون) و هزینه کتاب و ملزومات تحصیلی و نوشت افزار 840kr (کرون) است، سایر هزینه ها شامل لباس، تلفن و تفریح 1600kr (کرون) می باشد. دانشجو می تواند با ماهیانه 7000kr (کرون) به راحتی در این کشور زندگی کند و با دریافت کمک هزینه ها این نرخ را نیز کاهش دهد.

برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور می بایست مدارک مورد نیاز را مبتنی بر قوانین پذیرش ارائه نمود که به شرح ذیل است:
• دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیاز به یک مدرک کارشناسی معتبر در ابتدای امر خواهند داشت.
• همچنین ارائه مدارک زبان آیلتس با نمره حداقل 6 یا 6.5 از نیازمندیهای اصلی برنامه می باشد.
• ارائه انگیزه نامه قوی
• ارائه تمکن مالی مکفی و در بازه زمانی مشخص
• مدارک هویتی و تائید گواهی سلامت
• گواهی سوپیشینه

معرفی بهترین دانشگاه های نروژ در سال 2020
در سال 2020 نظام تحصیلی نروژ همچنان رایگان است و این کشور همچنین دانشگاه های معتبر زیادی دارد. اگرچه آمار بیکاری در نروژ بسیار پایین است اما همچنان فارغ التحصیلی از بهترین دانشگاه های این کشور٬ شانس کاریابی حین تحصیل و همچنین پس از فارغ التحصیلی را به میزان زیادی افزایش می دهد. در جدول ذیل چندی از بهترین دانشگاه های نروژ در سال 2020 معرفی شده اند:
• دانشگاه اسلو (رنکینگ QS در سال 2020) 119
• دانشگاه برگن (رنکینگ QS در سال 2020) 163
• دانشگاه نروژی علوم و تکنولوژی (رنکینگ QS در سال 2020) 359
• دانشگاه ترومسو (رنکینگ QS در سال 2020) 389

تاریخ های اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ
دانشگاه های نروژ دانشجویان خارجی را برای ترم سپتامبر پذیرش می کنند که باید از پیش نسبت به تاریخ ثبت نام آگاه بود. اگر فرد برای تحصیل در نروژ اقدام می نماید اکثر دانشگاه های این کشور از ژانویه تا فوریه برای ثبت نام باز هستند. فرد می بایست برای اقدام در این برنامه ها از نیازمندیهای هر برنامه کامل آگاه باشد و با یک مشاور، مشورت کند. از مدارک مهم برای مرحله ویزا نیز ترجمه مدارک هویتی و همچنین دارایی و ارائه تمکن مالی مناسب می باشد. نحوه ارائه مدرک تمکن مالی در این کشور متفاوت با سایر کشورهای اروپایی است، طبق آمار منتشره اداره مهاجرت نروژ در طی سه سال اخیر درصد موفقیت ایرانیان جهت موفقیت 75% بوده است.

تحصیل در نروژ و بررسی ویزای همراه
امکان دریافت ویزا برای اعضای خانواده همیشه یکی از دغدغه های متقاضیان مهاجرت می باشد. خوشبختانه افراد متاهلی که به تحصیل در نروژ می پردازند، می توانند برای همسر و فرزندان خود نیز ویزای همراه دریافت کنند. شرایط دریافت ویزای همراه به شرح زیر می باشد.
• متقاضیان باید حداقل 24 سال سن داشته باشند.
• پس از ورود به نروژ تصمیم به زندگی در یک مکان داشته باشند.
• حداقل یک سال از تحصیل دارنده ویزای تحصیلی باقی مانده باشد.
• در ماه حداقل 265،000 کرون نروژ توانایی پرداخت هزینه های زندگی را داشته باشند.
• فرزندان کمتر از 18 سال سن داشته باشند.

تحصیل-رایگان-نروژ

مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با تجربه بیش از چند سال در امور مهاجرت و اخذ بورسیه های تحصیلی و برخورداری از تیمی کارآمد و مجرب از وکلا و مشاورین مهاجرت جهت دریافت انواع ویزاها از جمله: اقامت دایم و موقت از کشورهای کانادا،آمریکا،دانمارک،استرالیا،آلمان و کشورهای مختلف دیگر فعال است. مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با فعالیت های متفاوت در حوزه مهاجرت و تاکید بربا اطلاعات کامل کوشش فراوانی در بهبود فرهنگ مهاجرت انجام داده و تا میزان فراوانی در این امر موفق بوده است.
برای مشاوره و راهنمایی دقیق در زمینه های مختلف مهاجرتی فرم ارزیابی مارا پر کرده تا متخصصان ما به طور دقیق و جامع شما عزیزان را راهنمایی کنند.


فرم ارزیابی


شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید:


متخصصان رایکا سپهر آرکا

 

از   1   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ثبت نام لاتاری آمریکا