ویزای تحصیلی آمریکا
    
بازدید: 1762
    

مهاجرت به آمریکا به قصد تحصیل می تواند برای افراد مهاجر به دلیل فراهم بودن بستر های خوب تحصیلی انتخاب مناسبی باشد. لذا افرادی که با بررسی شرایط زندگی و تحصیلی خود سرانجام به این نتیجه رسیده اند که این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند لازم است بدانند که ویزای تحصیلی امریکا به طور کلی به دسته های زیر تقسیم میشود.


انواع ویزا های تحصیلی امریکا:
1. ویزای F1 ویزای تحصیلی آمریکا
یکی از معروف ترین ویزاهای تحصیلی آمریکا است. این نوع ویزا برای ورود به دانشگاه ها و کالج ها می باشد. اگر دانشجو متاهل و فرزند زیر ۲۱ سال داشته باشد برای انها ویزا F2 میتوان درخواست دهد.
2. ویزای B2 ویزای تحصیلی آمریکا
برای دانشجویانی است که دوره تحصیل انها ۶ ماهه می باشد و همراه نمی تواند با دانشجو مهاجرت کند.
3. ویزای M1 ویزای تحصیلی آمریکا
این نوع ویزا تنها تفاوتش با سایر ویزا های تحصیلی این است که برای رشته هایی فنی و حرفه ای صادر می شود و برای همسر و فرزند زیر ۲۱سال خود ویزای M2 درخواست دهد.
4. ویزای J1 ویزای تحصیلی آمریکا
این نوع ویزا به ویزای فرصت مطالعاتی معروف است و برای دانشجویانی که برای تحقیق و یا تدریس به امریکا می ایند استفاده می شود. مدت ویزا بستگی به دوره ای دارد که دانشجو چه مدت در ان دانشگاه برای درس خواندن حضور دارد، اما به طور متوسط دانشجو پس از ۲ سال از امریکا باید خارج شود و دوباره ویزا بگیرد. برای همسر و فرزند زیر ۲۱ سال نیز می توان ویزای j2 را دریافت کرد.

نکته حائز اهمیت این است که در تمامی روش های گفته شده باید دانشجو تمکن مالی خودرا به دولت ثابت کند.
نکته بسیار مهم دیگر این است که قبل از ورود دانشجویان به دانشگاه باید در ازمون هایی که توسط آموزش و پرورش امریکا تعیین شده است قبول شوند.

یکی از قوانین اخذ ویزای تحصیلی آمریکا شواهد مالی می باشد. شواهدی که نشان دهد که شما یا والدینتان از شما حمایت می کنند، سرمایه کافی برای تامین مخارج شهریه و هزینه های زندگی در آمریکا را در طول دوران تحصیلی در نظر گرفته شده رابرای شما دارند. در واقع برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا نیاز به اثبات تمکن مالی حداقل ۱ سال می باشد.
بطور مثال اگر حامی مالی شما کارمند حقوق بگیر است، می تواند اسناد مالیات بر درامد و حساب بانکی اصلی را نیز بگنجانید. اگر حامیتان صاحب کسب و کار هستند، اسناد ثبت کسب و کار،مجوز،اسناد مالیاتی و همچنین حسابهای بانکی اصلی را ضمیمه پرونده خود کنید.

مدارک کلی جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا:
(برای دریافت اطلاعات دقیق تر با کارشناسان آرکا تماس حاصل فرمایید. )


الف) مدرک شناسایی جهت درخواست ویزا تحصیلی آمریکا:
- پاسپورت معتبر با اعتبار شش ماه بیشتر از دوره تحصیل
- تکمیل فرم DS-160
- رسید پرداخت حق صدور ویزا
- یک قطعه عکس مطابق ضوابط
- گواهی معتبر تسلط به زبان انگلیسی
- ترجمه کلیه مدارک و سوابق تحصیلی
- گواهی تمکن مالی
- انگیزه نامه متقاضی از تحصیل در کشور آمریکا

ب) مدارک شغلی جهت درخواست ویزا تحصیلی آمریکا (سرپرست و همراهان)
ج) مدارک تحصیلی جهت درخواست ویزا
د) مدارک مالی و ملکی جهت درخواست ویزا
ه) فرم اطلاعات فردی جهت درخواست ویزا تحصیلی آمریکا: یک فرم کامل از اطلاعات شخصی در غالب Word برای متقاضی و تمامی همراهان به صورت جداگانه تهیه نموده و به کارشناسان موسسه تحویل دهید. (آدرس محل کار متقاضی و همراهان، آدرس محل سکونت، شماره تماس محل سکونت، شماره تماس محل کار متقاضی و همراهان، شماره همراه متقاضی دارای واتساپ فعال، کدپستی محل سکونت و محل کار متقاضی و همراهان، توضیحاتی کامل راجع به سمت شغلی متقاضی و همراهان)

نکات مهم:
- در برخی موارد ممکن است افسر ویزا از شما مدارک معاینه پزشکی بخواهد که ممکن است بیش از 3 ماه به پروسه پرونده شما اضافه کند. و گاهی در برخی پرونده ها به درخواست آفیسر گواهی عدم سوء پیشینه برای شما و اعضای خانواده ای که بالای 18 سال دارند الزامی است.
- دسترسی کامل به فرد متقاضی تا زمان اعزام برای انگشت نگاری الزامی می باشد.
- کپی برابر اصل تمامی مدارک تهیه گردد.
- مسئولیت ارائه مدارک جعلی و ترجمه غلط مدارک بر عهده فرد متقاضی می باشد. در انتخاب دارالترجمه رسمی بسیار دقت داشته باشید.
هزینه ویزای تحصیلی آمریکا
آمریکا اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان با بیش از ۸۰۰.۰۰۰ دانشجوی خارجی است . این کشور با بزرگترین اقتصاد جهان و پیشرفته ترین تکنولوژی همیشه مورد توجه دانشجویان برای تحصیل و زندگی بوده است.
آمریکا از سپتامبر 2011سختگیری بیشتری برای صدور انواع ویزا می کند و قبل از ورود هر خارجی به کشور، ابتدا تمکن مالی کافی او برای پوشش دهی هزینه تحصیل و زندگی را بررسی می کند همچنین دلایل و شواهدی که دال بر برگشت دانشجوبه وطنش پس از اتمام مدت تحصیل را در نظر می گیرد.
در ایالات متحده، ویزا توسط وزارت امور خارجه DoS ، سفارت ها و یا کنسولگری های آن صادر می شود. وزارت امنیت کشور DHS نیزبر آژانس های مهاجرتی و سازمان حفاظت از مرزها نظارت می کند و سازمان مهاجرت ICE مسئول نظارت بر ورود افراد به خاک آمریکا می باشد.
دانشجویان بین المللی برای تحصیل در آمریکا نیاز به ویزای F-1 یا همان ویزای تحصیلی آمریکا دارند و جهت درخواست این ویزا دانشجو پس از دریافت پذیرش در رشته موردنظرش از کالج ویا دانشگاه، باید مبلغی از شهریه را به عنوان بیعانه که در پذیرش آمده پرداخت کند سپس دانشگاه فرمی به نامI20 را صادر می کند.
در فرم I20 کالج یا دانشگاه تایید می کند که به متقاضی پذیرش داده ومتقاضی مبلغ بیعانه را پرداخت کرده است. این فرم یکی از مدارک موردنیاز برای اخذویزای تحصیلی آمریکامی باشد. در واقع دانشجو پس از دریافت فرم I20 می تواند درخواست ویزای تحصیلی آمریکا بکند.
علاوه برپر کردن فرمهای ویزا، برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا باید دو مبلغ دیگر پرداخت کرد:
- مبلغ 200 دلاربرای (SEVIS = Student and Exchange Visitor Information System)
- مبلغ 160 دلار برای Visa application fee
پس از پرکردن فرمها ، انتخاب روز و محل مصاحبه همچنین پرداخت مبالغ بالا، ایمیلی مشتمل بر شماره درخواست ویزا، وقت مصاحبه ومحل مصاحبه دریافت می شود.
روز مصاحبه تمامی مدارک مورد نیاز ویزا را باید به همراه داشته باشید. نتیجه درخواست ویزای شما همان روز مصاحبه مشخص خواهد شد.
در واقع هزینه ویزای تحصیلی آمریکا در حال حاضر 360 دلار آمریکاست که 200 دلار برای SEVIS و160 دلارجهتVisa Application fee می باشد.
البته هزینه های جانبی مانند ترجمه های مدارک موردنیاز و هزینه سفر به کشور ثالث برای مصاحبه را نیزباید درنظر داشت.


مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا
یکی از مهم ترین مسائلی که همواره علاقمندان تحصیل در آمریکا باید به آن توجه ویژه داشته باشند اخذ ویزای تحصیلی کشور آمریکاست. شاید پروسه اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور آمریکا چندان دشوار نیست اما مسئله اصلی اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. برای دریافت ویزای تحصیلی هر فرد باید مدارک شخصی خود را در اختیار سفارت کشور آمریکا قرار دهد.
مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا
همانطور که در مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا بیان گردید٬ داشتن نامه پذیرش دانشگاه یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ ویزاست. گرفتن نامه پذیرش نیز خود نیاز به داشتن مدارک متعددی دارد که باید برای دانشگاه مورد نظر ارسال گردد و به شرح ذیل است:
- رزومه تحصیلی و غیر تحصیلی یعنی هر موفقیتی اعم از درسی و غیر درسی مثل اخذ مدال ورزشی باید در آن ذکر گردد
- ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به آن ها اشاره شده از جمله مدرک تحصیلی
- ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی مقطع قبلی
- هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee
- مدرک زبان
- توصیه نامه اساتید
- انگیزه نامه که باید حتما توسط خود دانشجو در نهایت صداقت نوشته شود
مدارک ویزای تحصیلی آمریکا برای مقطع کارشناسی
مدارک مورد نیا زمقطع کارشناسی در اخذ ویزای تحصیلی امریکا عبارت اند از:
- ترجمه رسمی مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی یا ریز نمرات
- مدرک زبان ایلتس ۶ و یا تافل نمره ۷۰
- کپی از تمام صفحات پاسپورت
- رزومه شخصی به زبان انگلیسی
- ارسال پروفایل کاری برای رشته های طراحی ، گرافیک و غیره
مدارک ویزای تحصیلی آمریکا برای مقطع کارشناسی ارشد
مدارک مورد نیاز مقطع کارشناسی ارشد در اخذ ویزای تحصیلی امریکا عبارت اند از:
- ترجمه رسمی مدرک لیسانس همراه نیز نمرات
- کپی مدارک تافل نمره ۹۰ یا ایلتس ۶٫۵
- کپی از تمام صفحات پاسپورت
- تایید مقالات به زبان انگلیسی
- ترجمه از صفحه اخر پایان نامه
- رزومه به زبان انگلیسی
- حداقل ۳ توصیه از اساتید
- انگیزه نامه تحصیلی
مدارک مورد نیاز مقطع دکترا در اخذ ویزای تحصیلی امریکا عبارت اند از:
- ترجمه رسمی از کلیه مدارک دانشگاهی لیسانس و فوق لیسانس به همراه ریز نمرات
- کپی از مدارک تافل نمره ۱۰۰ یا آیلتس ۷
- حداقل ۴ توصیه نامه تحصیلی از اساتید
- پروپوزال تحقیقاتی در مورد رشته مورد نظر
- ترجمه رسمی از صفحات اخر پایان نامه لیسانس و فوق با ذکر نمره
- رزومه و سوابق کاری
- تائیدیه مقالات علمی منتشر شده
- کپی از صفحات پاسپورت
- انگیزه نامه تحصیلی

شرایط کار ضمن تحصیل و پس از ویزای تحصیلی آمریکا
دانشجویان در آمریکا نیز می توانند همانند سایر کشورها از حق کار پاره وقت برای امرار معاش استفاده کنند، تقریبا در هر هفته 20 ساعت حق کار خواهند داشت، البته اگر لطمه ای به درس آنها وارد نشود که از این حیث دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا از شرایط بهتری به جهت تعداد ساعات کمتری که در کلاس می گذرانند بهره می برند. برخی دانشجویان با دریافت بورس نیز در مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری از هزینه های خود می کاهند، البته دریافت اینگونه بورس ها نیاز به رزومه مناسب تحصیلی و پژوهشی دارد.
از آنجایی که تحصیل در برخی کشورها از جمله نروژ٬ آلمان٬ اتریش و… همچنان رایگان است برخی افراد کنجکاوند تا اطلاعاتی در خصوص شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان و یا ویزای تحصیلی اتریش در سال 2020 کسب کنند. متقاضیان می توانند به منظور دست یابی به اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خود با موسسه رایکا سپهر آرکا تماس حاصل فرمایند.

ویزای تحصیلی آمریکا و بررسی ویزای همراه
مسئله بردن همسر و یا فرزند برای دانشجویان یا متقاضیانی که متأهل هستند به جهت مهاجرت تحصیلی به آمریکا بسیار موضوع مهمی است. در این زمینه باید گفت که امکان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا با همسر بسیار سخت و دشوار خواهد بود. دانشجویان متاهل عمدتا تمایل دارند که خانواده خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. همراهان در زمینه مهاجرت همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال تلقی می گردند. در دوره کنونی و با توجه به شرایط پیش آمده بین دول ایران و آمریکا امکان دریافت ویزای تحصیلی آمریکا خود به تنهایی بسیار دشوار است و این مطلب دشواری ویزای تحصیلی آمریکا با همراه را صدچندان می کند. افرادی که ویزای بلند مدت کشور آمریکا را دریافت نموده اند بسته به نوع آن می توانند برای همراه و یا همراهان خود درخواست الحاق را به اداره مهاجرت این کشور تسلیم نمایند. همانگونه که اشاره شد ویزای تحصیلی آمریکا به دو نوع M1 و F1 تقسیم می گردد که با توجه به نوع آن ویزای تحصیلی آمریکا با همراه به M2 و F2 نیز متعاقبا بسته به نوع ویزای تحصیلی آمریکا متقاضی تقسیم می شود که با توجه به نوع ویزای دانشجویان به همراه و یا همراهان وی نیز تعلق می گیرد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی آمریکا با همراه عبارتند از:
- تکمیل فرم درخواست ویزای همراه
- اثبات نسبت دانشجو و همراهان ( ارائه سند ازداج و مدارک هویتی)
- پاسپورت
- اثبات تمکن مالی دانشجو به جهت تامین زندگی همراه و یا همراهان
- مدارک هویتی
- عکس

مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با تجربه بیش از چند سال در امور مهاجرت و اخذ بورسیه های تحصیلی و برخورداری از تیمی کارآمد و مجرب از وکلا و مشاورین مهاجرت جهت دریافت انواع ویزاها از جمله: اقامت دایم و موقت از کشورهای کانادا،آمریکا،دانمارک،استرالیا،آلمان و کشورهای مختلف دیگر فعال است. مهاجر ایران ( رایکا سپهر آرکا) با فعالیت های متفاوت در حوزه مهاجرت و تاکید بربا اطلاعات کامل کوشش فراوانی در بهبود فرهنگ مهاجرت انجام داده و تا میزان فراوانی در این امر موفق بوده است.
برای مشاوره و راهنمایی دقیق در زمینه های مختلف مهاجرتی فرم ارزیابی مارا پر کرده تا متخصصان ما به طور دقیق و جامع شما عزیزان را راهنمایی کنند.


فرم ارزیابی


شما عزیزان میتوانید از طریق لینک زیر با ما در تماس باشید:


متخصصان رایکا سپهر آرکا  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
ثبت نام لاتاری آمریکا